מקום ערכים ויזמות אדם בנוף בעמ

חוויות וריגושים- אזור צפוןטיולים בין ארץ לשמיים באזור צפון- עמק יזרעאל, גליל עליון ותחתון, גלבוע, פקיעין והאזור

 

משוררי חצר (המשק)

סיור בכמה מקיבוצי העמקים בעקבות משוררים שחיו ופעלו באזור, נשמו את אדמתו ותרמו לשירה העברית המתחדשת כמה מאבני הדרך הבולטות: יהודה שרת, יהורם טהר-לב ועידית חכמוביץ' מיגור; פניה ברגשטיין מגבת וע. הלל, המשורר החולמני ממשמר העמק.

 

ארבע אמהות –  גרסה צפונית

סיור בעקבות ארבע גיבורות שהטביעו את חותמן על ההתיישבות היהודית בגליל:

רחל דוברובין –  ה"סבוטניקית", אסנה ברש – התינוקת הראשונה ביסוד המעלה,

רבקה גרבובסקי שנפלה בשבי הסורי בקרבות הקשים של משמר הירדן בתש"ח,

ויהודית הורביץ מכפר גלעדי.

 

נשות הברזל בעמק יזרעאל

נצא מת"א צפונה ונעצור לארוחת בוקר עצמאית והתרעננות.

נסייר בבית שערים, סביב דמותה של ה"שומרת" הראשונה, ציפורה זייד, אשתו של אלכסנדר שומר העמק, מעצבת "אפנת המכנסיים" לנשים הפועלות. תצפית על העמק עליו פיקדה דבורה הנביאה במלחמה נגד סיסרא. נמשיך לנהלל – מושב שהושפע רבות על ידי נשותיו. רות לבית משפחת דיין הכריזמטית והסוערת, חנה מייזל – מורה, מחנכת, מקימת בית הספר, ודמות מרכזית במושב. ברכה צפירה – חלוצת הזמר העברי המתחדש, ועוד. לאחר ארוחת צהרים נקיים מפגש ייחודי עם בדואית יפיפייה, רוקחת תרופות מצמחים, בתו של רופא האליל של הגליל התחתון, אשר נפטר לפני כשנתיים, ואת כל צוואתו – הידע הרפואי – הוריש לבנו הבכור, אלא שאחותו הקטנה צלחה ממנו… מפגש סיפור מרתק על השבט, על צמחי מרפא ורוקחות, שממש מרפאת. ניסויים חיים על המטיילות, שהולכות לשכוח מכאבי הפרקים והמיגרנות. אירוח באוהל בדואי מכל הלב. ניתן לרכוש מוצרי מרקחת במקום.

 

עכו –בין בית לים

איך היתה עכו – הנמצאת עפ"י ההלכה מחוץ לתחומי א"י – לעיר מושבם של גדולי ישראל

בימי הביניים ואחריהם? מדוע קבעו הרמב"ן, הרמח"ל ואחרים את מושבם בעיר שבחו"ל?

נבקר בשכיות החמדה של עכו, המסתירות יותר ממה שהן מגלות: העיר הצלבנית התת-קרקעית, החמאם, ובסמוך למסגד התלוי. נשלב מזיכרונותיו הפיוטיים של הסופר אמיל חביבי מימי לימודיו בבית הספר בימי המנדט הבריטי, נתבשם מריחות השוק, התבלינים, הדגים והים.

הערה: אפשרות לתוספת מיצג מהלך ע"י שחקן יחודי.

 

גיבורי תרבות בעמק

מסע אל גיבורי תרבות בעמק יזרעאל. גיבורי העבר בבית שערים, פסלו של אלכסנדר זיד, תל שימרון, הראשונים בנהלל בעקבות "רומן רוסי" למאיר שלו (משולב בהווי התקופה), הסליק בנהלל. מסע אל

גיבורי התרבות הארץ-ישראלית ממשה דיין ועד אילן רמון בבית הקברות בנהלל. ניתן לשלב סיור קצר בנחל השופט.

 

בין בעלת האוב למבצר הכוכבים

איזור הגלבוע והגליל התחתון היה זירת קרבות במהלך ההיסטוריה. מראש גבעת המורה נצפה אל מרחבי הגליל והעמקים. נחלוף על פני עין דור, מקום מגוריה של בעלת האוב שבעצתה מיהר שאול לשאול, ערב הקרב האחרון שלו. נטפס (באוטובוס) לגלבוע ונסייר לאורכו של שביל התנ"ך הצופה אל אזורי הקרב של גדעון במדיינים ושל שאול בפלשתים. לאחר ארוחת צהריים באזור נעפיל לביקור ולתצפית למבצר הצלבני כוכב הירדן ממנו נצפה אל בקעת הירדן ונדון בצלבנים וברושם שהותיר שלטונם באזור.

מינימום 45 משתתפים.

 

פקיעין – כפר יאסיף

במהלך התקופה העות'מאנית יישבה אוכלוסייה יהודית במספר כפרים בגליל. הנשיא יצחק בן צבי הגדיר את שרידי אוכלוסייה זו בתואר "שאר יישוב", ועשה רבות לטיפוח מורשתה. נבקר בכפר יאסיף, שבבית הקברות שבו נטמנו מתי עכו, שאינה נחשבת לחלק מארץ-ישראל. בכפר מצוי רובע יהודי בו ניתן להבחין עד היום. אחרי ארוחת צהריים נבקר באתר החשוב והידוע ביותר בו מודגמת תופעת "שאר יישוב" הוא הכפר פקיעין בו חיה עד היום נצר למשפחת זינאתי. נבקר בבית הכנסת העתיק שבכפר ובבתים הסמוכים לו בהם ישבו עד שנת 1936 מספר משפחות יהודיות.

מינימום 45 משתתפים,  כולל: הסעה, הדרכה וארוחת צהריים.

 

"יקה-לנד" – אל 'מדינת הייקים'

סיור בין הכחול הקסום של חוף הגליל המערבי לירוק המבהיק של הרי הגליל. אל מחוזות הייקים שבגליל המערבי. בשבי ציון נבקר ביישוב שהוקם על ידי בני קהילה אחת שעלתה מגרמניה הנאצית. נסייר בנהריה, פעם בירת הייקים בישראל, אשר עברה מהפכים רבים במהלך השנים. נבקר במוזיאון העירוני בו מצויים פריטים מעברו הרחוק של היישוב כמו גם מתקופת הקמתו ומתקופת המעברות. בהמשך נפקוד את אתר מגדל המים העירוני אשר "גאל" את היישוב מהצורך להשתמש בשיירות חמורים לאספקת מים, ברחוב געתון אשר העצים לאורכו ניטעו כאשר נסלל רחובה הראשי של העיר ובאתרים שונים אשר שרדו מהימים הראשונים. לאחר ארוחת צהריים באזור, נבקר במוזיאון לתולדות יהדות גרמניה שבתפן.

מינימום 45 משתתפים.

 

ימי בנימינה של אהוד מנור

"אי שם עמוק בתוך תוכנו טמונים קולות ומנגינות" כתב אהוד מנור – ילד של בנימינה.

נכיר את סיפורי הילדות והנעורים במושבה בנימינה תוך סיור באתרים עליהם נכתבו השירים, הצגת השירים, השמעתם וביצועם ע"י "מקהלת המטיילים"… (3 שעות)

 

"גבירתנו של הכרמל" –  עדות ודתות בחיפה

אתרים דתיים ואתניים ייחודים, הטובלים בנוף הכרמל ומשקיפים אל מפרץ חיפה:

המסגד האחמדי בכבביר, המתחם הבהאי המרהיב ביופיו: תצפית מהגנים התלויים,  "כיפת הזהב", ביקור במנזר הכרמלטי ובכנסייה המוקדשת למרים, סטלה מאריס. סיום בניחוח אירופאי – סיפורם של הטמפלרים והמושבה הגרמנית (8 שעות).

 

שלוש מושבות – שלושה סיפורים

הגליל סיפורים לו הרבה. נתיביו מרתקים. הליכה מעניינת בהיסטוריה של פעם  בהווה: מצבות מספרות בגיא אוני, ראש פינה, משמר הירדן, מושבה שהיתה ואיננה, חירבת ירדה, חצרות איכרים מספרות במושבה, יסוד המעלה. (יום שלם)

 

ניצוצות צפת

סיור לאיסוף "ניצוצות" באווירה מיסטית ייחודית, בסמטאותיה הקסומות של צפת, נטייל בין בתי מהכנסת הצבועים בכחול, נשמע על האר"י הקדוש, יוסף קארו, נעלה בסימטה בה יעלה המשיח, קהילה שהיתה והינה מחכה למשיח גואל העולם, מקובלים עוטי לבן, חסידים, החוזים, ההוזים  ומבקשי הארה, מסיפורי הרובע היהודי של צפת. (כ- 5 שעות)

 הערות:

1.ניתן לקיים כסיור לילי.

2.ניתן לשלב ביקור בקברי צדיקים באזור מירון ועמוקה.

 

אבן מאסו הבונים היתה לראש פינה… 

סיור עם אריק המספר בעקבות הראשונים במושבה גיא אוני (ג'עוני). (כשעה וחצי).

הערה: ניתן לשלב ביקור בצפת.

 

איכרים, פקידים ואצולה: רמת הנדיב וזכרון יעקב.

סיור ברמת הנדיב: אחוזת הקבר של הנדיב הידוע ושל רעייתו עדה:

אדריכלות גנים מן היפים והמטופחים בישראל.

זכרון יעקב: השלישית במניין מושבות העלייה הראשונה: בית עלמין-  "הסוף יספר את סיפור הראשית": בריכת בנימין – "ברז" המים הראשון במושבה: בית אהרונסון – סיפורה של מחתרת, בית הכנסת "אוהל יעקב", ביקור במוזיאון העליה הראשונה .הכולל אוסף מיניאטורות ייחודי של אורה

 

הסיפורים על הנשים של… 

סיור חווייתי בעקבות נשים מיוחדות שהטביעו את חותמן על ההתישבות העברית החדשה בארץ :

סיור בגבעת אולגה בעקבות אולגה חנקין, המיילדת הערירית, הידועה כאשתו של גואל האדמות, סיור בטנטורה בעקבות צינה דיזינגוף, אשתו הססגונית של ראש עיריית תל אביב.

ולבסוף- ביאליק מקדיש שיר מיוחד לבנותיה של המושבה שפיה.

 

טעמים של אהבה 

 סיור בזכרון יעקב הקסומה בעקבות אהבות ישנות שלא נס ליחן :

אהבת בנות אהרונסון לאבשלום פיינברג המשורר יפה התואר.

האהבה הטרגית במשפחת לנגה, ועוד סיפורי אהבה נוגעים ללב ורכילות מקומית… אהבה עם טעם של פעם…

 

נשים עכואיות    

סיור בעכו בעקבות נשים מקומיות: עורמה נשית, אהבה, שיקויים, רכילות  ומסתורין. סיור עם חוכמה והומור.

 

אמא יקרה 

סיור בעקבות נשות הפלדה , החלוצות והראשונות בעמק יזרעאל, סיור בגבעת זייד בעקבות ציפורה זייד, אשתו המיוחדת של אלכסנדר זייד. סיור בנהלל בעקבות נשות השומרים, משפחת דיין הכריזמטית והסוערת, ורחל מייזלס-שוחט בעלת האידיאלים החינוכיים הנשגבים.

 

ההיית או חלמתי חלום ? 

סיור מרגש בעקבות נשות העליה השניה :משוררות וחולמות.

ביקור בחוות העלמות בחצר כנרת ,סיור בבית הקברות של כנרת :רחל,אלישבע,ברל כצנלסון המאוהב בשתיים,חורשת האקליפטוס, ועוד…

 

נשים בכרמל ובחיפה – חדש!

מה עושה בכרמל אוגוסטה ויקטוריה ? מי היא רחל גולדברג ? כיצד גמלו למיס פרנסיס ניוטון? מי מסתתרת מאחורי "קאסר א- סית"? מה למניה שוחט ולחיפה? ומי היתה

"המוזה" של מחבר "התקווה"?

התעלומות תתבררנה במהלך הסיור בדלית א-כרמל ובחיפה.

 

הרשמה לפעילות

מקום. כנסים ואירועים

מקום. חוויות וריגושים

תוכניות ע"פ לוח השנה העברי

מקום על המדף

כל הזכויות שמורות © 2014 לחברת מקום, ערכים ויזמות אדם בנוף בע"מ, רחוב דוד מרץ 30, רמת שרת, ירושלים
דילוג לתוכן