מקום ערכים ויזמות אדם בנוף בעמ

חוויות וריגושים- אזור מרכזעל איכרים חלוצים ותזמורת אחת

"איזו אורקסטרה יפה המנגנים דברו רוסית, אבל זייפו רק בעברית…", הדמויות הסיפורים והאנשים יקרמו עור וגידים בסיור במושבה הראשונה שהיא ראשון לציון. היכן נכתב ההמנון הלאומי? כיצד הוקמה התזמורת הראשונה? מה לימדו בגן הילדים העברי הראשון?

 

בעקבות המשוררת רחל במושבות הדרום

מיוחדים היו תושבי רחובות וחלוציה,עליהם נמנתה משוררת רחל. טיול בנתיב ימיה הראשונים בארץ, אהבה, עמל ולימוד עברית. סיור המתחיל בחורשת רחל שביער חולדה ומסתיים ברחובות הקטנה בין בתי ראשונים וסיפוריהם.

 

הכל על הענב וגלגוליו

סיור של אעם, ריח ומצב רוח מרומם בכרמים של שפלת יהודה. בציר כרמי מאכל ויין, הסבר וטעימות ביקב בוטיק, ביקור במפעל לצימוקים. סיור המתחיל בגיתות עתיקות ומסתיים ביקב מודרני.

 

רמלה ולוד – בתי כנסת, כנסיות ומסגדים, אלה בתוך אלה 

נתחיל את הסיור במרכז הקראי, מרכזה של עדה יהודית-ייחודית עתיקה. נבקר במסגד יום השישי: כנסייה צלבנית אדירת ממדים שהפכה למסגד.  נשמע מה עלה בגורלו של המואזין שהטריד את שנתו של נפוליון. נבקר בכנסיית "יוסף הרמתי" ונכיר יצירת אמנות ייחודית ויקרת ערך. נסיים בסיפור קורות מלחמתו של ג'ורג' הקדוש בדרקון, בכנסייה האורתודוקסית שבלוד.

 

אל בני ברק

ממושבה חקלאית ובה איכרים יראי-שמיים, התפתחה בני-ברק ל"ירושלים דתל-אביב". העיר הצנועה, עשירה בסיפורי חצרות, מנהגים והווי מורכב של חיים חרדיים. סיור אל השכונה הלא מוכרת של תל-אביב.

 

שכרון חושים

סיור בדרך הפסלים, אומנות המשלבת טבע ופיסול לדרך אחת מרתקת, ביקור בבית ג'ימאל: מנזר ציורי  מנוהל על ידי קהילת נזירים אשר חייהם הוקדשו לטובת הקהילה הסובבת אותם, לצד מנזר סגור שבו  מתגוררות נשים שאינן יוצאות את המנזר. כנסיה חדשה שנבנתה על חורבות כנסיה ביזנטית המעוטרת בציורי קיר מרשימים. סיור והסבר וטעימות ביקב בוטיק, ולסיום ביקור במנזר היפיפה והפסטורלי יוחנן

במדבר, שם נקנח ביין הדבש שאותו מייצרים הנזירים (כארבע שעות).

    הערות:

1. תוספת תשלום לאתרים.

2. נא להצטייד בלבוש צנוע.

 

שינקין – רקמה אנושית אחת חיה…

יציאה מ"אוהל שם", המיתולוגי של ביאליק, עם שאלת השאלות: תרבות הישראלית לאן? ומשם לאתרים שונים ברחוב, חצרות חסידים,מבנים היסטוריים, חנויות, בעלי מלאכה, ומוסדות מיוחדים. רחוב שהוא מבט לחברה הישראלית כולה.

 

תל אביב והשירים

"תנו לנו יד ונלך לעיר הקטנה הנושקת לים…" טיול בין המקומות המוזכרים בשירים הרבים כל כך שנכתבו על העיר העברית הראשונה.

דרך רחוב אחד העם, על בתיו ותושביו, אל לב תל אביב, כיכר אלברט ובית הפגודה, לשינקין וקפה תמר וכמובן אל עצי השקמים…

 

בלדה לאשה

סיור בעקבות משוררות שחיו ויצרו בנוף התרבות הישראלית ובתל אביב:

לאה גולדברג, יונה וולך ותרצה אתר. מה בין סיפור חייהן ליצירתן? מה בינן לעיר הגדולה? התשובות נמצאות בפינות חבויות וגנים סמויים באזור שבין ככר אתרים לככר לונדון.

 

אין כמו יפו בלילות

סיור חוויתי וקסום, לכל השעות והעונות, ביפו העתיקה על שלל סיפוריה: מי היה אבו נבוט? מה קרה לחייליו של נפולאון? מי ניצח את המפלצת מהים? סביל אבו נבוט, סמטת המזלות, סלע אנדרומדה, כיכר קדומים, נמל יפו ועוד … (3 שעות)

 הערות: 

1. ניתן לשלב שייט ביפו, ביקור במוזיאון אילנה גור, או במוזיאון בית האוסף

של צה"ל.

2.  אפשרי ביום ובלילה.

 

ראשיתה של תל אביב

סיור בנווה צדק ונווה שלום: מי היתה  משפחת שלוש, היכן גר ש"י עגנון, הראינוע הראשון,  ביתה של משפחת רוקח – כולל ביקור במוזיאון של לאה מג'רו מינץ. ביקור במגדל שלום – קיר    הפסיפס של נחום גוטמן ותצפית ממגדל שלום ( כ-3 שעות).

הערה: תוספת תשלום באתרים בית רוקח ומגדל שלום.

 

"נרים כוס קפיטן"

נהלך בעקבות שיריו הידועים של נתן אלתרמן, גדושי האהבה לתל-אביב, תושביה, שווקיה, ורחובותיה. הסיפורים הקטנים על האתרים הגדולים ביצירת משורר תל אביבי ברמ"ח אבריו.

"צדקת הייתה וחכמה"

"זקנה אחת הייתה  בירושלים, זקנה נאה שכמותה לא ראיתם מימיכם" (מתוך "תהילה").

להלך בעקבות התיאורים המופלאים של עגנון לעיר ולאנשיה. לספוג את אווירת ימי המנדט בעיר העתיקה ולהתבשם מדמותה המופלאה של תהילה, גיבורת ספרו של עגנון .

 

זבח פסח השומרוני בהר גריזים

חוויה בלתי נשכחת בהר גריזים ביום החג של העדה השומרונית. צפייה בזבח הפסח המתרחש במקום בו על פי המסורת השומרונית נערכה עקידת יצחק, בסמוך לשרידי המקדש השומרוני. נעלה אל פסגת ההר, במקום בו מצויים שרידים ארכיאולוגיים, אתר הזבח  ושתיים עשרה האבנים שהציבו בני ישראל בהר לאחר הכניסה לארץ-ישראל.

 

מאיה הג'ינג'ית ועד המורה שמילקיהו

לנו הוא מוכר מסיפורי תש"ח ועדיין צעיר לימים.  מי לא זוכר את "שמונה בעקבות אחד", איה הג'ינג'ית ואת המורה שמילקיהו? מסע אל מחוזות הילדות של פוצ'ו – הסופר האהוב על דורות אבות ובנים – בתל אביב של פעם…

 

עצוב בתמוז

שיריה של המשוררת נעמי שמר מלווים אותנו עשרות שנים. די אם נזכיר את: "עוד לא אהבתי די", "מטרייה בשניים", "על כל אלה" ואנו כבר מתחילים לשיר. ואכן… נטייל בפארק הירקון בתל אביב לאור שיריה האהובים של נעמי שמר.

 

יצר ויצירה

תל-אביב הקטנה ריכזה כמות מרשימה של אמנים ויוצרים. סמוך ליום השנה למותו של ביאליק,  נספר על השלישייה – ביאליק, רבניצקי ואחד העם הנוסעת בדליז'אנס שכור כדי לסקור את העיר המתפתחת, על אודות הקשר בין "עונג שבת" ל"אוהל שם", ביאליק המתנצח עם אצ"ג ומתחבר עם אירה יאן, ראובן מנציח את ראשוני תל-אביב ועוד.  סיפורים שהטביעו חותמם על התרבות העברית המתחדשת בראשית המאה העשרים.

 

 

הרשמה לפעילות

מקום. כנסים ואירועים

מקום. חוויות וריגושים

תוכניות ע"פ לוח השנה העברי

מקום על המדף

כל הזכויות שמורות © 2014 לחברת מקום, ערכים ויזמות אדם בנוף בע"מ, רחוב דוד מרץ 30, רמת שרת, ירושלים
דילוג לתוכן