מקום ערכים ויזמות אדם בנוף בעמ

חוויות וריגושים- אזור ירושליםסיורים בין ארץ לשמיים באזור ירושלים- ירושלים עיר הקודש, אבו גוש, מעלה אדומים והאזור

 

משושן לנחלאות – סיור טעם למחשבה

סיור של טעם בעקבות יהודי אירן בירושלים. הכמיהה לציון והמסע לארץ הקודש. המנהגים, הריחות והסיפורים של עולי משהד, שיראז ועוד בשכונה הפרסית בנחלאות. לסיום, טעימות ושירה פרסית אותנטית.

 

ירושלים מתחפשת – הדרכה ומיצג

תאריך: פורים בירושלים

מהי התחפושת הנלבשת בעיר הבירה כבר 160 שנה ע"י אלפי אנשים? מי הם ראשי הממשלה שהתחפשו לאחרים, ואיזה נשיא סרב לשנות את זהותו? על מגדל איתות שהתחפש לטחנת רוח וטחנת רוח שהפכה לבית מגורים. סיור בעקבות אנשים ובתים שהתחפשו לאחרים בשכונת רחביה ושערי חסד.

"חזון ומעש – חולמים ושאננים" – מיצג מהלך – תיאטרון רחוב של שחקן יחיד – המוביל מסע ומפגשים אל החלומות והמעשים בשכונה הראשונה מחוץ לחומות ירושלים. יהודה טורא, משה מונטיפיורי, הילד דוד, אייזק שטרן ודמויות נוספות שעשו את ההיסטוריה.

 

"ארץ כתות ומנזרים"

נצא מת"א ונעצור לארוחת בוקר עצמאית במעלה אדומים.

נתחיל את הסיור בתצפית על וואדי קלט, ונמשיך לביקור במנזרי הירדן – קאסר אל יהוד – מקום הטבילה של יוחנן המטביל מול יריחו, בבית הערבה – הישוב שחרב והותיר שיר ובגשר עבדאללה ההרוס (בתאום בטחוני מראש) .נבקר בדיר חג'לה – בית חוגלה ובה מנזר עתיק, מפגש עם הנזיר חריסטו או עצאם עובד המנזר. לאחר ארוחת צהרים נפגש עם כת מדבר יהודה מימי הבית השני בקומראן.

צלילים מן השמיים

סיור בין מנזרים בנוף פסטורלי, נזירים מתפללים ומפגשים מרתקים באבו גוש. ביקור בכנסיות המשמרות מסורות עתיקות, ניגון חליל בקריפטה, מפגש עם נזיר שהגיע לארץ הקודש, סיור אל הכפר המסורתי ומפגש עם דו קיום מרתק בהרי ירושלים. משם מעבר למסע של רגע לתקופת בית שני, אל חיי היום יום בכפר תנ"כי מימי קדם ביד השמונה. לאחר ארוחת צהריים באזור, נבקר במבצר לטרון ואנדרטת חטיבה 7. באם ישאר זמן: סיור קצר בנחל המעיינות.

 

רוח הקודש בדמות יונה

ביקור באתר הטבילה של ישו בירדן המכונה – למרבית הפלא – "קצר אל יהוד" (ארמון היהודים) בעת טקסי חג ההתגלות היווני-אורתודוקסי.  בראשית דרכו, טרם הוכר על ידי איש ירד ישו אל הירדן ושם נטבל על ידי יוחנן המטביל. במקום בו על פי רבות מהמסורות התרחש אירוע זה ביום בו מציינת הנצרות המזרחית את התרחשותו. נעקוב אחרי שיירת הפטריארך, נצפה אל תאי התבודדות של נזירים, ונבקר בדיר חג'לה ובמנזר מרטיריוס.

 

שורה ארוכה ארוכה – בעקבות שיירת הל"ה

"איני יודע, אם היתה בצבא ההגנה לישראל ובאיזה צבא שהוא בעולם, מחלקה שריכזה בתוכה יותר תפארת אדם וגבורה, תום ועושר נפשי ממחלקה זו, שתעמוד לעד בתולדות עמנו בשם: הל"ה"… (דוד בן גוריון)

נסייר בהר טוב ממנה יצאה המחלקה לדרכה, בקיבוץ נתיב הל"ה המנציח בשמו את הנופלים נבקר באנדרטה לזכרם, ונסיים בסיור בכפר עציון ובסביבותיו לשם נכספו להגיע ולא עלה בידם.

 

אם אין לחם – יאכלו מצות…

עשרות מאפיות מעניקות לירושלים ריחות משכרים וטעמים מופלאים. לקראת פסח סיור לילי במאפיות מיוחדות בירושלים העתיקה והחדשה. מאפיות מזרחיות לצד אירופאיות, מאפיות של פעם ומאפיות מודרניות, מאפיות בייגלה, חלות, עוגות ומצות. מלווה בסיפורים ירושלמים על אופים, על אודות תפיחה ואפיה  המקופלים בבצק.

לסיום – סיור בשוק מאה שערים הסואן לקראת פסח בין מגעילי הכלים  ואביזרי הניקוי (מנוצת אווז ועד סנו).

 

בתים וסיפורים במושבה הגרמנית

האדריכל דוד קרויאנקר מוביל סיור אל סיפורם של הטמפלרים, בני כת נוצרית מיוחדת,  שבאדיקות דתית ובחריצות בנו בירושלים כפר "דרום גרמני". המסלול יעבור בבית המרזח, סניף המפלגה הנאצית ועוד. סיור המשלב סיפורי בתים ואנשים, ודן בנושא של שיקום מול שימור.

 

פסיפס ירושלמי- חרדת (שבת) קודש

סיור בשכונות החרדיות של ירושלים רגעים לפני כניסת השבת, עם ההכנות האחרונות, החיפזון וההמולה. הצצה אל אורח החיים של תושבי המקום בעת המעבר מחול לקודש.

סיור בין הסמטאות והחצרות, מתובל בריח תבשילי השבת העולים מכל חלון.

 

אהבה בירושלים – לט"ו באב

בעקבות סיפורי האהבה העסיסיים בירושלים של פעם. נתוודע ל"טלנובלות ספרדיות", אהבות בין עדתיות, אהבות מוסיקאליות, חתונות כלכליות ועוד. אנה פנתה האהבה במרכז ירושלים?

 

אור בחלונות

מסע אל האור בשכונות החרדיות של ירושלים, בזמן הדלקת נרות חנוכה. צפייה בחנוכיות הדולקות על אדני חלונות, מרפסות, מבואות ובכל מקום בו ניתן לפרסם את הנס. השתתפות בהדלקת נרות חגיגית בחצר חסידית וביקור באוסף החנוכיות של ד"ר טיכו.

 

"הצנחנים בוכים"

הסבר: הר הצופים, גבעת התחמושת, אנדרטת שיירת הע"ח.

הר הצופים: סגירת מעגל במקום שהיה מובלעת במשך 19 שנה בין תש"ח לתשכ"ז.

גבעת התחמושת: שיחזור הקרב מזווית ראיה פחות מוכרת של הקרב שהפך יותר מכל סמל לשחרורה ואיחודה של ירושלים במלחמת ששת הימים.

אנדרטת שיירת הע"ח: סיפור שיירת הדסה בדרך להר הצופים בו מצאו את מותם ע"ח מעובדי בית חולים הדסה.

משך הסיור:כ- 4 שעות

 

ירושלים בתש"ח והר הזיכרון

הסבר: סן-סימון, רמת רחל, פארק הזיתים, הר הזיכרון – חלקת גדולי האומה ובית העלמין הצבאי בהר הרצל.

סן-סימון: "מצדה של ירושלים" – סיפורו של הקרב שהכריע את גורלה של ירושלים המערבית במלחמת העצמאות. בקרב זה נטלו חלק שני רמטכל"ים לעתיד ובו התקבלה החלטה, ללא תקדים בתולדות צה"ל – מצדה בירושלים…

רמת-רחל: סיפורו של ישוב במערכה שעמד אל מול שני צבאות ויכל להם.

פארק הזיתים: מעשה ידי הפסל רן מורין אל מול תצפיות מרהיבות לספר מדבר יהודה והרי ירושלים.

הר הזיכרון: הפנתאון של מדינת ישראל. נבקר בחלקת גדולי האומה ונעמוד על היחס המיוחד בין שלושת המוסדות שמוקמו בהר: יד ושם, קבר הרצל וחלקת גדולי האומה, בית העלמין הצבאי.

משך הסיור: כ- 4 שעות

 

מי נפתוח – ליפתא

הסבר: מצוי במערב ירושלים, סמוך ליציאה מהעיר. השם העברי הקדום היה מי נפתוח, שהוא שמו של המעין הנובע המצוי במקום. בימי ההתיישבות היהודית נכלל האזור בנחלתו של שבט בנימין. לפני מלחמת העצמאות היה במקום כפר ערבי בשם ליפתא, והוא נשאר נטוש עד היום. ייחודו של המקום בחזרה של צמחית הבר המקורית לאחר שהיה באזור עיבוד חקלאי במשך שנים רבות. האופי החקלאי הולך ומטשטש, וחוזרים מרכיבי החורש הים תיכוני שהיווה את הצמחייה המקורית באזור. בנוסף נוכל להכיר כמה צמחי מים הגדלים בתוך מי המעין. נוכל להכיר במקום את דבקון הזית, שזיף, עוזרר ועוד, אזוב מצוי, טבורית הסלעים, גרגיר הנחלים, ערברבה, צבעוני ההרים ועוד.

הסיור כרוך בירידה לעמק לאורך הטראסות, ועליה בחזרה שהיא מעט מאמצת. חשוב לבוא עם נעליים נוחות להליכה. ליפתא היא פנינת נוף והביקור בה מהנה ומאלף.

משך הסיור: כ-3 שעות

 

עין כרם ציור ומיסטיקה במורדות ירושלים

בתים מספרים,סמטאות ציוריות, אוצרות אבודים ודמויות צבעוניות. אדריכלות ירושלמית וצמחיה כפרית המשתלבים בסיפורי אהבה מרגשים.

 

מסע אל הצד האחר 

איך נראה מלך השדים, ומדוע לאישתו רגלי תרנגול?סיפירות, קבלה, כלים שבורים ואור גנוז. קמיעות סגולות וברכות – איך כל זה נראה? כיצד זה מועיל?

עשר ספרות של סיור.

 

הר ציון – ככב בונים מיתוס 

כיצד הפך הר ציון למקום קדוש? ומי הפכו לאקרופוליס הלואמי? אילו טקסים לאומיים ודתיים הונהגו על ההר? כיצד כל זה קרה ומדוע זה פסק באופן פיתאומי?

סיור אל ההר והמיתוס.

 

למה? כובע 

בעקבות כובעים וכיסויי ראש – יהודיים, מוסלמים ונוצרים, פלחים ועירוניים, גבריים ונשיים, מה מקורם ועל מה הם מעידים? מדוע חובש הראשון לציון תרבוש, בעוד מקביליו האשכנזים חובשים מגבעת המבורג וצילינדרים? מה בין כיפה של 'רעבאהרליך' לבין זו של קרליבך, ומה אלו לבין כיפתו של המוסלמי? מאה שערים, רחוב אתיופיה, רחוב הנביאים, זיכרון משה.

 

סיפור על אהבה וחושך – בעקבות ספרו של עמוס עוז 

בעקבות עמוס עוז המוביל אותנו אל ירושלים של פעם, ירושלים של ילדות, של תום וחלוציות. האנשים הסיפורים והמקומות דרך עינו של ילד תם.

 

סיפורים שלא שמעתם בבתי קברות ורוחות בירושלים

סיפורי מתים, קללות, רוחות ושדים המהלכים במקומות שאתם כביכול מכירים בירושלים, נבקר בבית הקברות האמריקאים בעמק רפאים, נמשיך לבתי הטמפלרים ולבית הקברות שלהם, נבקר בכנסיה הסקוטית בבית סנט אנדרוס, קברי כתף הינום, נשמע אודות האקרובט הצרפתי, נמשיך לטחנת הרוח המקוללת ונסיים בקברי הורדוס. סיור חווייתי המתקיים בשעות הדמדומים ולאור הפנסים.

 

גרים ומומרים

לציון הצטרפותה של רות המואביה לעמינו סיור בירושלים בעקבות אלו שהצטרפו לדת היהודית ולהבדיל הפורשים – המומרים. "נפגוש" את ורדר קרסון בקונסוליה האמריקאית, את שלמה פיינגולד "המושמד" בחצרו, את גב' הלני ואת בנה הצדיקים. ברח' הלני המלכה, את מוזס שפירא המומר ואת מחבר מרעיו, ונסיים בסיפורה של  רות בלוי.

 

סיור בעקבות ספרו של ש"י עגנון "תמול שלשום"

נכיר את ירושלים בעיניו של הסופר שכל כך אהב את ירושלים, שהקדיש את חייו לכתיבה ועל כך זכה בפרס נובל בסוף חייו. מבט אל העיר החדשה בשילוב סיפורים ליום ירושלים.

האתרים: משכנות שאננים, ימין משה, נחלת שבעה, מבט אל חומות ירושלים ודגשים נוספים של דמוגרפיה ופוליטיקה של היום בבירה.

 

ירושלים: פטיש גלימה ושאלה נעלמה

נתחיל באוניברסיטה העברית בגבעת רם בחלונות ארדין שם נשמע על חזון אחרית הימים של ישעיהו ונגלה סמלים קבליים המשולבים בויטראז'. נמשיך ונבקר בבית המשפט העליון (מבחוץ) ונגלה מוטיבים של אמת וצדק המשולבים במבנה תוך ציטוטים מן התנ"ך. נלך במעבר הכנסת עד למנורת הכנסת ונתרשם מאירועים ודמויות מתולדות העם היהודי המשולבים בתבליט.

 

הרשמה לפעילות

מקום. כנסים ואירועים

מקום. חוויות וריגושים

תוכניות ע"פ לוח השנה העברי

מקום על המדף

כל הזכויות שמורות © 2014 לחברת מקום, ערכים ויזמות אדם בנוף בע"מ, רחוב דוד מרץ 30, רמת שרת, ירושלים
דילוג לתוכן